U meču 3. kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2024. godine rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je Kosovo u Prištini sa 25:22 i tako stigla do prve pobjede u ovim kvalifikacijama.

Nakon pet minuta vodili smo sa 2:0 golovima Mladena Boškovića i Senjamina Burića. Kosovo prvi gol postiže u 6. minuti, kada je imalo igrača više zbog isključenja Senjamina Burića, a strijelac je bio Drilon Tahirukaj. Nakon gola Panića, na drugoj strani pogađa Drenit Tahirukaj, a mi onda uzvraćamo preko Mirka Hercega za 4:2, nakon devet minuta igre. Nakon 18 minuta igre bh. reprezentacija je po prvi put imala četiri gola prednosti, a Marko Panić je postigao treći gol za 9:5. Nakon toga je dva gola uvezao Vlado Draganić i odveo naš tim na šest razlike (11:5) u 21. minuti. U 22. minuti Mirko Herceg pogađa za 12:5, a to je natjeralo selektora Bujara Qerimija da pozove drugi time out u prvom poluvremenu. Do kraja prvog dijela Kosovo se malo konsolidovalo i do pauze uspjelo smanjiti zaostatak na četiri gola. Naša selekcija je vodila sa 14:10 na odmoru.

Drugo poluvrijeme Kosovo otvara golom Leonarda Gegaja sa 11:14, a nakon toga BiH dobija prvi sedmerac, koji realizuje Milan Vukšić za novih plus četiri (15:11). Nakon dva gola Kosova, koje je uspjelo da smanji na minus dva (13:15), Milan Vukšić je ukrao jednu loptu domaćinima, te pogodio za 16:13. Drenit Tahirukaj i Kastriot Jupa su iskoristili krizu u našoj igri, te doveli Kosovo na samo gol zaostatka (15:16), pa je selektor BiH Irfan Smajlagić pozvao minutu odmora. No, minuta odmora nije nam pomogla, nego je Gjuka pogodio za 16:16. Kosovo je tako drugi dio otvorilo serijom od 6:2. I ni tu nisu stali domaćini, nego su svoju seriju nastavili, a Gjuka pogađa za vodstvo Kosova od 17:16.

I onda u 43. minuti Vladan Lončar prekida seriju domaćina, te pogađa za 17:17. Potom je Vladan Lončar napravio sjajan posao u odbrani, a nakon toga asistirao Senjaminu Buriću za 18:17. U napadu Kosova brani Ahmetašević, a Davidović ide sam do kraja i pogađa za 19:17 i kompletira našu seriju od 3:0. Nastavili smo tu seriju, a Senjamin Burić je sjajno proigrao Boškovića, koji pogađa za 20:17. Zaigrala je naša reprezentacija kako treba, a nakon nove sjajne odbrane, Panić maestralno ostavlja loptu za Burića, koji pogađa za 21:17. Potpuna konsolidacija u našim redovima krunisana je novim golom Boškovića za 22:17, što je serija od 6:0, a to je natjeralo selektora Kosova da pozove svoj posljednji time-out u ovom meču. Minuta je bila 48.

Minuta odmora nije pomogla Kosovu, nego smo mi nastavili seriju, a Lončar pogađa za 23:17. U narednih šest minuta Kosovo pravi seriju od 3:0 i dolazi na tri gola zaostatka (20:23). Na četiri minute do kraja Kosovo preko Gjuke dolazi na minus dva (21:23). Pogriješili smo u napadu, ali onda uz dosta sreće Ahmetašević brani udarac Drilona Tahirukaja i dvije i pol minute do kraja i dalje smo vodili 23:21. I onda u napadu Mladen Bošković postiže svoj peti gol za 24:21. Kastriot Jupa na minutu i 20 do kraja pogađa za 22:24, a onda na početku našeg napada Irfan Smajlagić zove time out. Nakon minute odmora Marko Panić pogađa sjajno sa devet metara i potvrđuje našu pobjedu od 25:22.

Naredni meč bh. tim igra protiv istog rivala i to u nedjelju 12. marta od 17 sati.

Kosovo – BiH 22:25 (10:14)

Dvorana: Palata sportova u Prištini. Gledalaca: 1.200. Sudije: Yann Carmaux i Julein Mursch (oba Francuska). Delegat: Ioannis Meimaridis (Grčka). Sedmerci: Kosovo 1/1, BiH 1/1. Isključenja: Kosovo 4, BiH 8 minuta.

KOSOVO: Berisha (8 odbrana) Dri. Tahirukaj 4, Dre. Tahirukaj 5, Jupa 3, Dedaj 3, Shabani 1, Gegaj 2, Gjuka 4, Mushkolaj, Ramosaj, Muqolli, Ramadani, Basholli, Taci, Zogaj, Gërbeshi. Selektor: Bujar Qerimi.

BOSNA I HERCEGOVINA: Ahmetašević (10 odbrana), Herceg 3, Panić 4, Vukšić 2, Burić 5, Draganić 2, Bošković 5, Davidović 1, Muhović 1, Mehmedćehajić, Terzić, Hadžić, Lončar 2, Mandić, Građan, Čordalija. Selektor: Irfan Smajlagić.