U prvom meču prvog kruga kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2023. godine ženska rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je od Grčke sa 21:23.

Bio je ovo prvi meč Zmajica nakon 16 mjeseci, a iako je Grčka važila za favorita, naša selekcija je odigrala jako dobar meč, iako u dosta podmlađenom sastavu i bez nekoliko vrlo važnih igračica, no u drugom dijelu i to nakon naše sjajne igre, Grkinje su preokrenule utakmicu u svoju korist i velikom serijom od 9:3 uspjele da povedu s 21:20. Zmajice su bile nošene sjajnom podrškom sa tribina u Cazinu i sve je bilo odlično na 15 minuta do kraja.

Poveli smo golom Damljane Bošnjak, a Grčka je izjednačila preko Zygouri. U narednom napadu Edina Demić sa bekovske pozicije pogađa za 2:1, a nakon gola Grčke, na drugoj strani Desire Kolašinac pogađa za 3:2. U petoj minuti uslijedila je prva odbrana naše Anice Gudelj, a BiH je imala priliku za dva razlike. No, nismo to iskoristili, a Grčka je sa dvije igračice više na terenu stigle do 3:3. I onda u 11. minuti sjajna akcija Kolašinac i Demić, a sama je ostala Marija Gudelj, koja pogađa za 4:3. U 13. minuti Argiropolou pogađa za 4:4, a nakon toga naša selektorica Alma Čehajić Hadžović je pozvala minutu odmora. Nakon minute odmora Desire Kolašinac drugim golom pogađa za 4:5 u korist našeg tima. U 17. minuti Eleni Kerlidi pogađa za 5:5. Minutu kasnije Grčka dolazi i do prve prednosti, a pogodila je Aikaterini Mania za 6:5 u korist Grkinja. Uskoro je Grčka otišla i na plus dva (7:5). Našu lošu seriju prekinula je Desire Kolašinac, koja trećim golom u 20. minuti smanjuje na 7:6. Igračicu više na terenu BiH je sjajno iskoristila, te je serijom od 2:0 i pogocima Ane Vrančić i Slađana Toipić vratila prednost na svoj konto i povela sa 8:7. Izjednačila je Grčka na 8:8. Nakon promašenog sedmerca, Anica Gudelj bilježi petu odbranu, pa je naš tim imao novu šansu za vodstvo – a to je sjajno iskoristila Adelisa Dautovića, koja pogađa za 9:8.

Prvi gol u nastavku postiže naša selekcija, istrčali smo kontru, a Desire Kolašinac četvrtim golom prvi put našu selekciju odvodi na dva gola prednosti (10:8). Grčka je preko Manije smanjila na 10:9, a potom imala i kontru za izjednačenje, ali Anica Gudelj je odbranila čisti zicer, da bi nakon toga Damljana Bošnjak pogodila za 11:9. Anica Gudelj nastavila je sjajno braniti, a Ana Vrančić na drugoj strani pogađala za 12:9. Nakon gola Grčke, ponovo na drugoj strani pogađa Ana Vrančić i vraća tri gola prednosti (13:10). Uskoro je naša selekcija napravila sjajnu seriju od 5:2 i povela sa 18:12 u 45. minuti. Ipak, Grčka se nije predavala, nego je uzvratila. Napravile su Grkinje seriju od 6:2 i smanjile su na 20:18. Nakon promašenog šuta, Grčka je postigla novi gol i smanjila na 20:19. Uvukla se malo nervoza u našu ekipu, a Grčka je izjednačila na 20:20, a potom iz kontre pogodila za 21:20 i to dvije minute do kraja, a nakon toga i sa 22:20. Edina Demić je smanjila na 22:21, a Grčka sa sedmerca postavlja konačnih 23:21.

Priliku za revanš naše rukometašice imat će u subotu od 17 sati, kada smo mi nominalni domaćin u Cazinu.